Fler söker till LTH

Lunds Tekniska Högskola, LTH, har en större ökning av sökanden till civilingenjörsutbildningarna än genomsnittet..

Det blir allt fler som söker till högskola och universitet. Inte minst märks detta på civilingenjörsutbildningarna. Lunds Tekniska Högskola har fått in 18 procent fler förstahandssökanden, 1613 personer, jämfört med året innan då 1371 personer sökte. Ökningen är strax över genomsnittet på 16 procent.
– Det är verkligen glädjande att civilingenjörsutbildningar runt om i landet har medvind just nu. Vi är ju många som på olika sätt vill lyfta fram vilket behov samhället har av civilingenjörer och att det på många sätt är ett spännande yrke, kommentarer Ingrid Svensson, vice rektor vid LTH med ansvar för grundutbildningen.
– Det är också mycket positivt att intresset för ”Tekniskt basår”, som är en ettårig föreberedande utbildning till civilingenjörsutbildningarna har skjutit i höjden. Nästan tre gånger så många söker i år jämfört med förra året, kommenterar Anders Axelsson, rektor vid LTH.
Även högskoleingenjörsutbildningarna drar till sig större intresse. 177 personer har sökt i år, vilket är 24 procent fler jämfört med 2007 då 143 personer sökte.

LTH

Senast uppdaterad 2008-06-24